El Bilek Burkulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Bilek Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

El Bilek Burkulması, bilek burkulması kişi açısından oldukça can sıkıcı ve zor bir durumdur. Özellikle el bileğinin burkulması durumunda kişi hiçbir şey kavrayamaz ve eline alamaz. Çoğunlukla el bileği burkulması durumunda kişi doktora başvurmayı tercih etmez. Ancak bu durum ciddi olabilir ve kalıcı bir hasar durumuna sebep olabilir. El bileği burkulması yaşayan kişide büyük ihtimalle dokularda hasar meydana gelmektedir. Özellikle el bileğinde kızarıklık, şişlik ve ağrılar ortaya çıkmaktadır. Eliniz ile istediğiniz bir şeyi kavrayamaz, alamazsınız, hatta karşınızdaki kişi ile tokalaşamayacak derecede ağrılar meydana gelmektedir. Ayrıca burkulmuş olan el bileğinde kısmi olarak fonksiyon kayıpları da mevcut olurken, aynı zamanda burkulmadan kaynaklı olarak sertlik konusu da söz konusu olabilir. Eğer el bileğiniz burkulmadan sonra meydana gelen şişlik hızlı bir şekilde gelişiyor ise hatta dayanılmaz derecede ağrılar ortaya çıkmış ve azalma söz konusu değil ise burkulan bölgede hem kızarıklık hem de renk değişimi varsa ve eklem hareketlerinde kısıtlama ile fonksiyon kayıpları mevcut ise zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü bazı durumlarda çok ciddi dereceli olarak doku yırtılması meydana gelmiş olabilir.

El Bileğinin Burkulmasından Sonra Ağrının Oluşması

Çoğunlukla burkulan bölgede kan akışında artışlar söz konusu olmaktadır. Hatta hasarlı olan bölgedeki dokulardan sinirlere doğru zarar verebilecek salgılarda açığa çıkabilmektedir. Bu iki durumdan kaynaklı olarak sinirlerin uyarılması ile hasarlı olan bölgeye ağrı sinyalleri göndermektedir. Genellikle burkulmadan dolayı bölgedeki hızlı kan akışının sebebi ise hasarlı olan bölgedeki dokuların hızlı olarak iyileştirilmesi hatta zararlı olabilecek her türlü maddenin bu bölgeden uzaklaştırılması içindir. Bu nedenle burkulma sonrasında el bileğinizde şişlik meydana gelebilir. Pek çok el bileği sakatlığı oldukça basit burkulmalar ve birkaç gün içerisinde meydana gelen ağrılar ve şişlikler sebebi ile yaşanmaktadır. Fakat burkulma sonrasında kişinin el bileğindeki ağrı sürekli olarak devam ediyor ise ya da şişlik ortaya çıkmışsa bunlara bağlı olarak meydana gelen yaralanmalarda hiç zaman kaybedilmeden Uzman bir doktora başvurulmalıdır.

El Bileğinin Burkulmasının Belirtileri Nelerdir?

Yumuşak dokularda çoğunlukla (Tendonlar, kaslar, lifler) ortaya çıkabilecek yaralanmalardan dolayı kızarıklık, şişlik, ateş, ağrı ve bazı durumlarda iltihaplanma şeklinde belirtiler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu belirtiler özellikle el bileğinde burkulma sonrasında ortaya çıkan hasarın ve iyileşme sürecinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca burkulma sonucunda ortaya çıkan hasarın özellikle yeri ve büyüklüğüne göre meydana gelen belirtiler şiddetine öre farklılık göstermektedir. Çoğunlukla burkulan bölgede sinir liflerinde büyük ölçüde hasar görmesinden dolayı kayıpların büyüklüğüne göre ağrı şiddeti de farklılık göstermektedir. Ayrıca burkulmadan dolayı hasara uğramış olan bölgeden zehirli maddeler çıkmaktadır. Hatta bu rotaya çıkan zehirli maddelerden dolayı sinirler zarar görebilmektedir. Eğer el bileğinizde sert bir şekilde burkulma meydana gelmiş ise küçük damarlarda kopmalar sebebi ile kızarıklıklar oluşabilmektedir.

El Bileğinin Burkulması Tedavisinde

Kişide meydana gelen el bileği burkulması ciddiyetine oranla tedavisi farklılık göstermektedir. Çünkü el bileğinde hafif dereceli bir burkulma söz konusu ise eklem kısa bir süre hareket ettirilmeden sabit olarak kalmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hafif burkulma durumlarında en etkili olan tedavi yöntemi burkulan bölgeye soğuk tedavi uygulanmasıdır. Mesela bezin arasına birkaç adet buzu koyarak elinize sarabilirsiniz. Uyguladığınız soğuk kompres burkulan bölgedeki damarların daralmasında yardımcı olur ve kan akımını da büyük ölçüde yavaşlatır. Soğuk tedaviyi burkulan bölgeye yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında uygulayabilirsiniz. Ayrıca sinir uçlarında çok fazla miktarda sıvının birikmesinden dolayı acı ve ağrılar ortaya çıkabilir.

El Bilek Burkulması Yorumları

soru

Yunus emre

19 Mayıs 2024 Pazar

(Bu mesajı uzun diye okumamazlık yapmayın ne olur yardım edin) Kaleciyim çok hızlı gelen bir şutu sol yumruğumla çeldim ama bileğim burkuldu galiba yada döndü tam emin değilim fakat çok ağrıyo bu 8 9. Günüm galiba bileğimin üzerine düşünce sert cisim gelince çok ağrıyor be yapmalıyım n olur yardım edin bu hafta maça çıkmam gerekiyor

Cevap yaz
cevap

AKIn

14 Eylül 2018 Cuma

Gece halısaha macında hızlı gelen topa sol elimle ters vurdum. Hemen soğuk su ile masaj yaptım. 3-4 saat çok ağrı olmadı şimdi sabah oldu ufak haraket kısıtlılığı var acilden girip bi röntgen çekincem. İhmale gelmez sende git

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bilek Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Kası Egzersizleri

Bilek Kası Egzersizleri

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

Güncel

Bilek Geliştirme Yöntemleri ve Teknikleri

Bilek Geliştirme Yöntemleri ve Teknikleri

Güncel

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Artroskopisi Nedir?

Ayak Bileği Artroskopisi Nedir?

Bilek Kalınlaştırma Egzersizleri ve Tedavisi

Bilek Kalınlaştırma Egzersizleri ve Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Türleri ve Özellikleri

Ayak Bileği Türleri ve Özellikleri

El Bileği İşlevi ve Görevi

El Bileği İşlevi ve Görevi

Bilek Egzersizleri ve Teknikleri

Bilek Egzersizleri ve Teknikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6