Ayak Bileği Kemik Ödemi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Bileği Kemik Ödemi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Kemik Ödemi; Vücutta normal olmayan biçimde sıvı birikmesi sebebiyle değişik yerlerde şişmeler oluşur. Bu çevrelerin içerisinde şişmeye en çok ayak bileği maruz kalır. Ödem şeklinde isimlendirilen şişlikler, alınacak olan basit önlemler ile giderilebilir. Vücutta değişik nedenlerden dolayı sıvı birikimi meydana gelebilir. Sıvı birikimini azaltmak ve önlemek maksadıyla hayat tarzında ve beslenme şeklinde farklılık yapılmalıdır. Ayrıca vücutta yer alan kalp ve damar hastalığı, hormonal dengesizlikler, karaciğer hastalıkları, alerjiler şeklindeki rahatsızlıklar da kemik ödemi şikâyetlerine neden olabilir. Bu sebeple hastaların bir doktor muayenesinden geçmesi önerilir.

Ayak bileğinde kemik ödemi iyileşme zamanının değişmesi
  • Uzun zaman ayakta durup durulmamasına göre farklılaşır.
  • Kan dolaşım sisteminde problem olup olmamasına göre farklılaşır.
  • Diyabet, gebelik veya metabolik hastalığınızın bulunup bulunmamasına göre farklılaşır.
  • Ayakların uzun zaman hareketsiz sarkık bir biçimde bırakıp bırakılmamasına göre farklılaşır.
  • Ödemle beraber burkulma, incinme şeklindeki problemlerin bulunup bulunmamasına göre farklılaşır.
  • Tuz tüketimine bağlı olarak farklılaşır.
Ayak bileğinde kemik ödeminin iyileştirilmesi

Ayak bileğinde bulunan kemik ödemi bir rahatsızlık neticesinde oluşmadı ise insan kendisi bazı önlemler alarak ödemi giderebilir. Ödemin iyileşebilmesi için ayaklara ve ayak tabanına dikkat edilmesi gerekir. Ayakların her gün orta sertlikte sıvı sabun ve ılık suyla yıkanmalıdır. Ayakların ıslak biçimde tutulmamalıdır. Yumuşak olan bir havlu ile, hafif tampon yaparak parmak araları ile kurutulmalıdır. Ayak cilt için nemlendirici olan bir losyon kullanılmalıdır.

Bu parmak aralarında kullanılmamalıdır. Ayak parmaklarının tırnaklarının köşeleri kesilmemelidir. Tırnak batması şeklindeki problemlere dikkat edilmelidir. Ayaklar fazla ısıdan korunmalıdır. Ayakların ılık tutacak olan çoraplar tercih edilmelidir. Sigara içmekten ve bacak bacak üstüne atmaktan kaçınılmalıdır. Bunlar kan dolaşımını bozacağından dolayı, ayaklara giden kanı azaltır. Bu da ayak bileğinde meydana gelen ödemin iyileşmesini geciktirir.

Ayakkabılar özenle seçilmeli, yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır. Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar giymemeye dikkat edilmelidir. Her gün aynı olan ayakkabıyı giymemeye, yeni ayakkabıları ilk önceleri 1-2 saat giymeye çalışılmalıdır. Çorapların temiz ve kuru olmalıdır. Kırışık olan çoraplar giymekten sakınılmalıdır. Pamuklu ve ter emen çoraplar tercih edilmelidir. Bunların haricinde uzun zaman ayakta durmamaya ve uzun zaman oturmamaya çalışılmalıdır. Çok tuz tüketmemeli, düzenli bir şekilde hafif egzersizler yapılmalıdır. Flavonoid ve C vitamini bakımından zengin olan brokoli, turunçgiller şeklindeki besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca bitki çayları içerek, ödemin çabuk bir şekilde dağılması sağlayabilir. Defne yaprağı, mısır püskülü, ada çayı, yeşil çay, tarçın, maydanoz sapı şeklindeki bitki çayları ödem atmaya yardım eder.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bilek Ameliyatı ve Sonrası

Bilek Ameliyatı ve Sonrası

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı ve Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri

Diz Kapağı ve Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri

Bilek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bilek Güçlendirme Egzersizleri ve Teknikleri

Bilek Güçlendirme Egzersizleri ve Teknikleri

Güncel

Bilek Türleri ve Yapısı

Bilek Türleri ve Yapısı