El Bileği İşlevi ve Görevi
15 Mayıs 2024

El Bileği İşlevi ve Görevi

El bileği, vücut için son derece önemli bir organdır. Çünkü el yapabileceğimiz işleri yani yiyeceğimiz yemekleri, giyeceğim kıyafetleri, kısaca uygulayacağımız bütün hareketlerin yapılması için en büyük görevi üstlenen bölümdür. El bileği eklemi vücudun en karmaşık eklemlerinin başındadır. Üç boyutlu düzlemde son derece hareket genişliğine sahip olan bir organdır. El bileği 8 gemi kemikten oluşmuştur ve kemiklerin dört tanesi ön kola yakın bir yerde bulunmaktadır. Diğer dört kemik ise parmaklara yakın yerlerde bulunmaktadır. Ön kola yakın bulunan dört kemik dıştan içe doğru söyle isimlendirilmektedir.

Kola yakın olan ekmekler: Lanatum kemiği, skafoideum kemiği, pisiform kemiği, trapezoideum kemiği olarak vücudun ön kol kısmında yer almaktadır. Elde bulunan kemiklere döner kemik ve el tırnağı kemikleri ile bağlanarak eklemleşirler.

El bileğinin işlevi

El bileği insan anatomisinde ön kol ile el arasında bulunan esnek ve doğal yapıda bulunur. El bileği temel olarak karpal ile birbiri üzerine sarılı şekilde menteşe gibi görev üstlenen çift sıra kısa kemiklerden oluşur. Elde bulunan başparmak ve parmaklar ile kavramayı gerçekleştiren ulnar tarafı parmaklar ve avuç içi arasında güçlü kavramayı sağlanmaktadır. Bu kemikler stabilite için merkezi ve sabit bir şekilde sıkıca bağlanmış olup, sekiz karpal kemik ile birbirine bağlıdır. Burada bulunan başparmak birinci eklem ve kuvveti tutma ince manipülasyonlar için ekstansiyon, fleksiyon, aksiyon ve abduksiyonu izin vermektedir. Başparmağın vücutta bulunan işlevi ile bağlantısının yanında diğer işaret parmağı bağımsız ekstrinsik ve feleksör ile bağlantıda olup, güçlü intrisk kasların yardımıyla hareketleri baş parmağı ile uygularlar.

El bileğinde bulunan orta, yüzük ve küçük parmaklar elin hafif hareketlerine katkı sunduğu güçlü kavrama sırasında diğer parmaklara yardımcı olurlar. El bileği nötral pozisyondayken radiusun, longitudial aksı doğrultusunda bulunur. Ön kol pronasyonu ve supinasyonu ile el pozisyonları değiştiği için birlikte bulunan yerleşimleri volar, dorsal, ulnar, radikal olarak anterior, lateral, posterior, medial olarak işlevini bahsetmek daha doğrudur. El bileğinde iki tane ark vardır. Burada bulunan longitudinal ark el ayasının ortasında bilekten parmaklara doğru yer alır. Ayrıca Transvers ark ise el ayası ortası boyunca bulunur. İstirahat süresinde parmaklar normalde mkf ve ıf eklemlerden hafif fleksiyondadır. Bu parmakların istirahat fleksiyon kaskatı olarak ifade edilir. Elin karmaşık yapısından dolayı incelemeler ve fonksiyon bozukluklarında tedavisi zordur ve biraz zaman alır. El ağrıları en yaygın üst ekstremite şikâyetleri bulunur.

El bileğindeki kırık

El açık olarak yere düşünüldüğünde eldeki kemiklerin herhangi birisinde kırıklar oluşabilir. Bu sebepten dolayı yüksekten düşme, yüksek enerji ile oluşan travmalar ciddi kırıklar el bileğinde parçalı hasarlar oluşturabilir. İlerleyen zamanlarda ise Osteoporoz kemik erimesi gibi hastalıklar ile el bileğinde hasar olmasına sebep olur. El bileğinde kırık oluştuğu zaman el bileği etrafında şişlik, ağrı, zorluk ve morarma gibi durumlar gözlenebilir. Bileğin şekli genellikle bozulmuştur ve kırıklar daha basit yerinden ayrılmamıştır. Bazı kırıklar çok parçalı, elinden ayrılmış, bileğin şeklinde bozukluklar oluşabilecek tarzda parçalanmalar meydana getirmiş olabilir. Bu sebepten dolayı el bileği eklem yapısının düzensizliğine neden olan kırıkların açık yaralarla beraber, enfeksiyon dahil birçok hastalığa neden olabilir. Yapılan muayene sonucunda ve uygulanan bilgisayarlı tomografi ile kırığın ayrıntılarıyla ortaya konulması ve yumuşak dokunun aldığı zararım varlığının tespit edilmesi son derece önemlidir. El bileği kemiğinin bütünlüğünü kaybetmesinin yanı sıra, bağ ve kapsüllerde yumuşak dokuların, tendonların, sinirimi kaslarının yaralanma ihtimalleri bulunduğundan dolayı bir an önce müdahale edilmesi önemlidir. Sadece kırığın değil, bütün yumuşak dokuların tedavi edilmesi şarttır. El bileğinde bulunan kırık ve hasarlar yayılmış durumda ve parçalanmış halde ise cerrahi işlemlerle videolar, plaklar, teller gibi cihazlar kullanarak; bu bölgenin tedavi edilmesi sağlanır. El bileği hasarları uzun, zahmetli ve ağrılı bir süreçtir.

El Bileği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kesilmiş Bilek Tedavisi

Kesilmiş Bilek Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bilek Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Diz Kapağı ve Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri

Diz Kapağı ve Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri

Güncel

Bilek Kası Egzersizleri

Bilek Kası Egzersizleri

Güncel

Bilek Geliştirme Yöntemleri ve Teknikleri

Bilek Geliştirme Yöntemleri ve Teknikleri

Güncel

Ayak Bileğinde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Egzersizleri ve Teknikleri

Bilek Egzersizleri ve Teknikleri

Bilek Kalınlaştırma Egzersizleri ve Tedavisi

Bilek Kalınlaştırma Egzersizleri ve Tedavisi

El Bileği İşlevi ve Görevi

El Bileği İşlevi ve Görevi