Bilek Türleri ve Yapısı
15 Mayıs 2024

Bilek Türleri ve Yapısı

Bilek, Bileklerimiz el ve ayaklarımızı kol ve bacaklarımıza bağlayan tendonlar, kemikler, kaslar ve sinirlerden oluşan kompleks bir yapıdır. El ve ayak bileklerimizin temel çatısını kemikler oluşturur. Kolumuzun elimize, bacağımızın ayağımıza güç aktardığı nihai bölge bileklerimizdir. Bileklerimizin bulunduğu bölgede esnek yapısı ile bilek eklemleri bulunur. Bilek eklemlerinin birbirine sürtünerek aşınmalaları için çalışan kemik uçlarının hepsi kıkırdak dokusu ile kaplıdır. Kıkırdağın içinde bulunan burslarda ise eklem sıvıları bulunur, bu sıvılarda bilek hareket ettikçe salgılanarak kemiklerin birbiri üzerinden rahatça kaymalarını sağlar. Vücudumuzda bilek iki bölgede bulunur. Bunlar El ve Ayak bilekleri;

El Bileğinin yapısı

El bileği ön koldan baş parmağımıza doğru uzanan kısımda radius kemiği bulunur, kolun arka bölgesinde ise radius'tan daha ince olan döner kemik olarak da isimlendirilen ulna kemiği mevcuttur. El bileğimiz de bu iki kemikten başka sekiz adet küçük kemik daha vardır. Parmak kemiklerimizin oluşumuna ise falanks kemik yapısı ismi verilir. Baş parmağın hareketini sağlayan iki adet falanks kemiği vardır. Diğer dört parmağa ait ise üçer falanks kemiği vardır. Falanks kemikleri uçtan köke doğru; parmağın ucunu distal falanks, ortasını orta falanks ve ele bağlanın kısmını ise proksimal falanks oluşturur.

Ayak bileğinin yapısı

Ayak bilek yapısında Topuk kemiği, sandal kemiği, üç konik kemik, âşık kemik (İncik), sandal kemiği ve zar kemik olmak üzere toplam yedi kemikten oluşur. Ayak bileği ayak üzerinde Talus kemiği ile başlar yukarı doğru tibia ve fibula kemiği ile sonlanır devamında tibia'nın yukarı doğru uzantısı başlar. Kaslar, damarlar, bağlar ve tendonlarla birlikte kompleks bir yapıdır. Ayak bileğinin arkasında bulunan fibula esnek yapısı ile tendona benzer fakat ilerleyen yaşlarda sertleşerek kemikleşir. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda spor yaparken korumalıyız.

El ve ayak bileğimizin elemanları
 • Kaslar; el ve ayak bileğimizin hareketini sağlayan bilek kasları çizgili istemli kas grubundan oluşur. İnsan bedeninde en güçlü kaslar bu bölgeler de bulunur. Kasların uçları tendonlaşarak kemiklere kaynak yapmıştır. El ve ayak bileği kasları esnek yapıları ile istemli kas grubuna dahildir. Renkleri kırmızıya yakın renkleri vardır. Bileklerin açma, kapama, germe, uzaklaştırma, yakınlaştırma ve durma hareketini yapmasını sağlarlar. Bileğimiz de bulunan kas yapısı büyük küçük birçok gruptan oluşur.
 • Tendonlar; kas istelet sistemimizin her noktasında olduğu gibi el ve ayak bileğimizde de esnek yapılı kaslara benzer ancak sağlam yapısı ile biraz daha özeldir. Şöyle ki hem güç üretebilir hem de kasların ucuna bağlanarak diğer ucu ile de kemik yapısını tutunur, böylece kemiğin hareketinde önemli yer tutar. Tendonların yapısal rengi beyaza yakındır. Kaslar kadar esnek olmadığı gibi kısa yapılarından dolayı kaslar gibi istemli hareketleri tam olarak yapamazlar biraz esneyebilirler.
 • Bağlar; bu bağlar bilekte bulunan küçük kemik yapılarının kompleks yapı içinde sağlam ve sağlıklı çalışması için kemikten kemiğe bağlayan esnek ve sağlam yapılardır. Yapısal görünümü tendonlara benzer fakat görev bakımından kemikten kemiğe bağlandığından tendondan ayrılır. İnce ve sağlam yapıları ile el ve ayak bileklerinin içinde ve dışında yeterli miktarda bulunurlar.
 • Sinirler; El ve ayak bileklerimiz merkezi sinir sistemine doğrudan bağlı sinir uçlarının kontrolü altındadır. Bileklerimizi yönlendiren kas yapısının beyin tarafından verilen görevleri yerine getirmesi için sinirler aracılığı ile el ve ayak bileklerimize bu görev talimatının bildirilmesi gerekir, bu bildirim sinirler ile bildirilir. Kaslar sinirler aracılığı ile aldıkları görevleri yerine getirirler. El ve ayak bileği sinir yapısında meydana gelen hasar bu bölgelerin görevini yerine getirmesini engeller.
 • Damarlarımız; kalp tarafından pompa edilen kan kusursuz bir şekilde vücudumuzun her noktasına ulaşarak bedenin canlı kalmasını sağlar. El ve ayak bileklerin de bulunan arter ve ven damarları sayesinde bilek yapısının canlı kalması sağlanır.

Bilek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Bileği Artroskopisi Nedir?

Ayak Bileği Artroskopisi Nedir?

Güncel

Ayak Bileği Ameliyatı ve Sonrası

Ayak Bileği Ameliyatı ve Sonrası

Güncel

El Bileği İşlevi ve Görevi

El Bileği İşlevi ve Görevi

Bilek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

El Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6