Bilek Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bilek Kemiği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bilek Kemiği, Vücudumuzda el ile kol arasında ayak ile bacak arasında bulunan bölgelere bilek denir. Bileklerimizi oluşturan temel yapı bilek kemiğidir. Bilekler nihai hareket organları olan el ve ayaklara beynin vermiş olduğu emirlerin yerine getirilmesinde oldukça önemli görevi vardır. Bileklerimiz bu nedenle güç aktarma bölgeleridir. Bileklerimizin görevleri gereği oldukça hareketli ve fonksiyonel yapısı ile her yöne esneyebilme özellikleri bulunmaktadır. Uygulanan gücün şiddetine göre bilekler baskı altında kalır. Bu nedenle yaradılış itibarı ile bilekler sağlam ve esnek bir yapıya sahiptir. Fakat bir o kadar da ağır yüklere maruz kalarak sakatlanmaya müsait olurlar. Vücudumuz da bulanan el ve ayak bilek kemikleri ayrı özelliklere sahiptir.

El Bileği Kemiği Yapısı

El bileğimiz, Radius ve Ulna isimli iki ana kemiğin el ile eklem yaptığı bölgenin tanımı için kullanılır. Bilek eklemi bileğe dahildir, eklem bölgesinde de dört önde dört arkada olacak şekilde dizili sekiz adet küçük kemik (Karpallar) bulunur, bu kemikler birbirlerine tendonlarla sıkı ve sağlam bir şekilde bağlanmıştır. Esnek yapısı sayesinde her yöne hareket edebilirler. Bu kemiklerin özellikleri;

Ön Kol Bilek Kemikleri ve çalışma prensibi
  • El bileğimizin temel kemik yapısını oluşturan ön kol kemiği Radius el bileği eklem kemiklerine doğrudan bağlanır, temel bilek kemiği olması nedeni ili daha kalındır. Ulna bilek kemiği ise elimizin hareketi için bir çeşit direksiyon mili görevi görür. Beyinden gelen komutlar ile Ulna kemiği elimizi istenilen yöne çevirir. Ulna bilek kemiği bilek eklemine bir disk aracılığı ile bağlanır,
  • Bilek Kemikleri (Ossa carpi); bir diğer adı küçük kemikler olan bu kemikler yapısı itibarı yuvarlak kemiklerdendir. Bu kemiklerden ön kola yakın olan dört kemiğe proksimal, elimize yakın olan dört kemiğe de distal kemikler denir.
Diğer bilek kemikleri
  • Scaphoideum; Temel bilek kemiği Radius ile eklem yapar, en büyük ön kola yakın kemiktir, bilek zorlandığında en çok kırılan kemiktir.
  • Lunatum; Zorlamalarda en çok çıkabilen kemiktir, Radius ile eklem yapar.
  • Pisiforme; Ön kol ile eklem oluşturmaz, elin en son ihtiyacı olan kemiktir.
  • Tripuetrum; Ulna kemiği ile disk aracılığı ile indirekt eklem yapar.
En sık karşılaşılan El bileği sorunları

Karpal Tünel Sendromu; El bileğinin sinirlerinin geçtiği parmakları hareket ettiren tendonların birçoğunun geçtiği tünel zaman zaman sinirleri sıkıştırır bu durum karpal tünel sendromu diye isimlendirilir, ellerde hareket kaybı, parmaklarda uyuşma ve kilitlenme belirtileridir. Tedavi için ortopedik mikro cerrahi yöntemi gerekir.

Ayak Bileği Kemiği Yapısı

Ayak ile kaval kemiği arasında kalan bölüm ayak bileğidir. Ayak bilek kemiğini oluşturan temel kemik (Tibia) kaval kemiğidir, kaval kemiğinin ayak ile birleştiği yerde eklem kemikleri ayak bileğine dahildir. Ayak bileğinin arka tarafında bulunan esnek yapısıyla ayağımızın direksiyon mili gibi çalışan fibula kemiği bulunur. Talus kemiği tam olarak ayak bileğine dahil değildir.

Ayak Bileği Kemiklerinin özellikleri nelerdir?
  • Kaval kemiği ve fibula ayağımıza doğrudan bağlı değildir.
  • Talus kemiği ile ayağa bağlanırlar.
  • Ayak bileği kemiklerinin dış yüzeyleri kıkırdak yapı ile kaplıdır.
  • Ayak bileği kemikleri tendonlar ile sağlam bir şekilde birbirlerine bağlanmışlardır.
En sık karşılaşılan ayak bileği kemikleri sorunları

Kaval kemiği kırılması ve fibulanın kırılması; sık karşılaşılan kırık çeşitlidir, özellikle ilerleyen yaşlarda oynanan futbol maçları yetişkinler için tam bir kabusa dönüşebilmektedir, çünkü fibulanın esnek yapısı futbol oyununda mutlaka gerekli iken ileri yaşlardaki insanların fibula sert ve kırılgan bir hal almıştır, bu durumda oyuncu maçta en ufak darbe aldığında fibula kırığı ile karşılaşabilmektedir. Bunun yanında çeşitli kazalar ayak bileği kırıklarına yol açmaktadır, tedavi için ortopedi uzmanına görünmeniz gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Bileği Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Türleri ve Yapısı

Bilek Türleri ve Yapısı

Bilek Ameliyatı ve Sonrası

Bilek Ameliyatı ve Sonrası

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Bileği Anatomisi Nelerdir?

El Bileği Anatomisi Nelerdir?

Bilek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Kası Egzersizleri

Bilek Kası Egzersizleri

El Bileği Kemikleri Türleri ve Özellikleri

El Bileği Kemikleri Türleri ve Özellikleri